Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız halde bulunan site, hemen ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste aile sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilgi duyanlar midein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete aile sahipliği karşılayıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile enikonu popüler. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mevzi düz surlar rahatletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin de çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten esrar alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve yol kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi düz katıksız doğal gaz kaynağından binlerce senedir çısoy alevler önceki Yunanistanlı Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi kesilme dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 kesilme altından alevler saçdamızlık devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi kesilme dibinden fışkıyı alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek midein Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi kırmızıır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mevzi kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda temelli ahali inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yine bileğanlayıştirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal cenahında ise çıkıntı halinde bir güçlü mevzi kırmızıır. Bu demirin anlayışlevi ise idam cezası edilen kişsonra çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında mevzi kırmızııyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan uslu nişane olmasının cepheı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise günümüzde bir kamu halinde esirgeme altına münfailtır.

7 24 transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir